Ракетата Фау 2 е била великолепно оръжие на нацистка Германия. Наистина, представлявала е нестабилна и неточна машина, като само малък процент от изстрелванията са успявали да поразят целите си. Но въпреки това Фау 2 е огромен скок за технологичния напредък на човечеството. Въпреки че за времето си на разработка ракетата не е успяла да изпълни основната си мисия и да промени хода на Втората световна война, натрупаният опит е довел до строежа на първите пилотирани космически ракети, сред които Редстоун и Восток. Ракетата Фау 2 е директен предшественик на Сатурн 5 и е изиграла огромна роля в едно от най-великите постижения на човечеството - изпращането на астронавт на лунната повърхност.
Общ вид и устройство на двигателя
Една от най-важните характеристики на Фау 2 е включването на сложна система от жироскопи, която е била необходима за навигацията - напълно нова технология, кято никога не е била тествана до момента. Сигнали, подадени от тази система са задвижвали крилата, монтирани в основата. Разбира се, ракета с обхват 320 километра е трябвало да бъде насочвана към целта си с изключителна прецизност. На върха на самата ракета се е внедрявала бойната глава. Точно под нея се е намирала системата от жироскопи, за която споменах, а под системата от жироскопи се е намирал резервоар с алкохолно-водна смес. Под този резервоар се намирал резервоар с течен кислород. Били са внедрени два малки контейнера - единия съдържал водороден прекис, а другия - натриев перманганат ( катализатор ). Последните два резервоара са били необходими за осъществяване на химична реакция и получаване на налягане за задвижване на турбина. Турбината е задействала две помпи, които вмъквали алкохола и течния кислород в горивната камера. Там се е осъществявало възпламеняването на горивната смес.
Именно системата от горивните резервоари, турбината, помпите, горивната камера представлявали съставната част на двигателната система. Ракетата, незаредена с гориво е тежала 4539 килограма докато напълно заредената ракета е тежала 12 700 килограма.
Първи полети
Посоката, към която ракетите Фау 2 са летяли e била западните градове - Лондон, Антверп, Париж и др. Хитлер не е искал ракетата да бъде използвана на източния фронт. Едни от най-забележителните атаки са били атаките срещу Антверп, Белгия или "Града на внезапната смърт". 107 Фау 2 са достигнали до сърцето на града, а повече от 3 700 жители са били убити, докато 6 000 са били ранени. Атаките са продължили от октомври 1944 до март 1945 година.
Кой е Вернер фон Браун?
Фон Браун обаче от малък се е интересувал от ракетна техника. По време на най-ранните си опити той описвал ракетите си като "работещи много по-добре от колкото е мечтал в най-дивите си мечти". Неговият интерес към космоса непрекъснато е растял през годините, въпреки че в последствие съдбата определила да работи за правителството на Германия и да развива ракетите като военни оръжия.
След войната
Но СССР също успяват да се сдобият с ракети. Съветските инженери разработват технологията, а първата им ракета е Р-1 - била точно копие на Фау 2. По-нататък еволюцията довела до продукцията на Р-7 семьорка, изстрелването на първия изкуствен спътник ( Спутник 1 ) и изстрелването на първия човек, полетял в космоса ( Гагарин на борда на Восток 1 ).
Американците пък експериментирали с ракетата Бъмпър, чиято първа степен е била също копие на Фау 2 ( Бъмпър е била двустепенна ракета като втората степен е била модифицирана свръхзукова ракета ). Изстрелванията бележат началото на първите космически полети. Бъмпър можела да достига до над 200 километра височина и се превърнала в първата ракета, достигнала космическото пространство. Датата на първото успешно космическо изстрелване е 24 февруари 1949 година. От този момент нататък оставали 20 години до първото лунно кацане.
Няма коментари:
Публикуване на коментар